HMS, geri dönüştürülebilir ürünlerden yapılan bir kot aşındırma ürünüdür.

HMS, denim aşındırma proseslerini çevresel olarak sürdürülebilir hale getirir. HMS’de misyonumuz, müşterilerimize kotları üzerinde en iyi etkiyi sağlarken denim endüstrisindeki yüzeysel aşındırma süreçleri için çevresel olarak sürdürülebilir çözümler yaratmaktır: daha az su, daha az zaman ve daha az çaba ile.

Hikayemiz

HMS, denimin uzerindeki indigoyu sürdürülebilir bir şekilde çıkararak, hepimizin sevdiği ve çok istediğimiz güzel vintage görünümler ve efektler yaratır.

HMS’yi başlatmak için bize ilham veren şey COVID-19’du. Endüstriler Covid-19 nedeniyle üretimlerini yavaşlattığında, doğanın iyileştiğini gördük: bitkiler gelişti ve kirli gökyüzü açılmaya başladı. Bu durum bizim icimizi, doğanın karantina zamanları kadar sağlıklı olmasına yardımcı olacak sürdürülebilir endüstriyel ürünleri ve uygulamaları benimseyerek ve yaygınlaştırarak bu şekilde devam etme tutkusuyla doldurdu.

HMS Original

İmza ürünümüz HMS Original, geri dönüştürülebilir ürünlerden yapılan kompozit bir denim yüzey aşındırma ürünüdür.

HMS Max

HMS Max, HMS Original ile birlikte kullanmanızı tavsiye ettiğimiz çevre dostu denim aşındırma enzimimizdir.

HMS Dust

HMS Dust, susuz çalışan denim aşındırma enzimimizdir.

The Faces You’ve Been Waiting For

Our team works wonders

Beyza Baykan

CEO

Thomas Leary

Marketing Director

Yavuz Baykan

Production Manager

Ayşe Baykan

Accounting Manager

Niçin HMS ?

1 ton HMS, 70.000 ila 72.000 parça denim yıkar

HMS, pomzadan daha kısa sürede daha iyi etki verir. Pomza ve HMS arasındaki etki farkı, daha çok kullanıldıkça veya yıkama sürenizi uzattıkça katlanarak artar.

60 dakikalık bir işlemde, parça basına HMS’nin ağırlığında yalnızca 12-16 gram düşüş görülür.
HMS, çamaşırların üzerinde toz bırakmadığı için taş yıkamadan sonra durulama gerektirmez.
HMS, suyu emmediği için yıkama başına % 20 daha az su gerektirir

HMS, geri dönüştürülmüş pomza tozu ve biyoçözünür bileşenlerden oluşur (MSDS, TDS ve ZDHC raporları BELGELER bölümünde yer almaktadır)

HMS, EIM’de listelenmiştir. Pomza, EIM puanınızı (çevresel etkinizi) 3 puan artırırken, HMS’nin EIM skorunuz üzerindeki etkisi SIFIR (0) dır.
HMS özelleştirilebilir: ÜRÜNLER bölümümüzde müşterilerimizin taleplerine göre oluşturduğumuz farklı boyutlardaki taşlara bir göz atın. Her boyut, farklı kumaşlar ve farklı taş yıkama işlemleri için müşterilerimize özel üretilir.
Denim sektörünün karbon ayak izini ve çevreye olan etkisini azaltmak icin denim fabrikalarının HMS gibi sürdürülebilir ürünleri benimsemesi hepimizin ortak amacı olmalıdır

Tüm sürdürülebilir denim yıkama çözümleri tek çatı altında: Baytech

Baytech Sürdürülebilir Teknolojiler, denim yıkama prosesleri için en yenilikçi ve sürdürülebilir ürünleri ve çözümleri yaratmak için kuruldu. Baytech sadece HMS markasının evi değil, aynı zamanda denim ile ilgili tüm sorularınız için çözüm yaratıcısıdır.

NASIL YARDIMCI OLABILIRIZ?

Denim yıkama kimyasallarına sürdürülebilir alternatifler | Sürdürülebilir Denim Yıkama Receteleri | Sürdürülebilir Denim Üretim Danışmanlık Hizmetleri | Talep Üzerine Özelleştirilmiş Denim Yıkama Ürünleri

Referanslar
 • 13’ten fazla ülkeye ihracat
 • Halihazırda en koklu denim markalarının ürünlerinde kullanılıyor
Uzmanlıklarımız
 • Denim yıkama kimyasallarına sürdürülebilir alternatifler
 • Sürdürülebilir Denim Yıkama Reçetelerinin Oluşturulması
 • Sürdürülebilir Denim Üretim Danışmanlık Hizmetleri
 • Talep Üzerine Özelleştirilmiş Denim Yıkama Ürünleri
Kaynaklarımız
 • Şirket içi üretim
 • Tam teşekküllü bir Ar-Ge merkezi
 • Lüleburgaz ve İstanbul’da 2 ofis
 • Denim endüstrisinde 25 yıldan fazla saha deneyimi
Featured On
 • Mood Zine Dergisi
 • yenifikirler.org
 • the Women in deniM

İndigo’nun Dikeni: Denim Üretiminin Çevresel Maliyetleri

Iyi gunde, kotu gunde, kesinlikle kot giymeyi seviyoruz. Popüler mavi kotun ilk olarak Nîmes adlı küçük bir Fransız kasabasında yaratıldığını biliyor muydunuz? Aslında, ‘denim’ kelimesinin geldiği yer de burasıdır –– de Nîmes, bu daha sonra denime çevrilmiştir. İlk kot pantolon 1800’lerde yapıldı, ancak James Dean ve Marlon Brando gibi kültürel ikonların kotları popüler kültüre getirdiği 1950’lere kadar değildi ve yakında her yerdeydiler!

Küresel olarak değeri 2020’de 110 milyar ABD doları olan denim sektörünün daha da büyümesi bekleniyor. Ne yazık ki, daha önce hiç olmadığı kadar daha kirli ve daha obur hale gelmesi, kaynakları ve suyu tüketmesi bekleniyor.

Bu güzel denim kumaşları eğirmek için kullanılan pamuk, gezegendeki en susuz mahsullerden biridir. WWF, Hindistan yarımadasındaki İndus nehrinden gelen sulama suyunun yaklaşık% 97’sinin pamuk gibi mahsullere gittiğini tahmin ediyor. Dahası, Asya’daki tekstil endüstrisi kıtadaki göl ve nehirlerin yaklaşık yüzde 70’ini kirletti. Kirleticiler arasında bakır, kurşun ve cıva gibi ağır metallerin yanı sıra denim yıkama işleminden elde edilen kimyasallar bulunur.

Tek bir kot pantolon yapmak için 7.600 litre su gerektiğini biliyor muydunuz? Bunu bir perspektife koymak gerekirse, bu, ortalama bir insanın yıllık olarak duş sırasında tükettiği su miktarından daha fazladır! Şimdi ne yaptığımızı bildikten sonra, yaşadığımız gibi yaşamaya devam edebilir miyiz? Bir değişiklik yapmalıyız.

Bu nedenle denim yıkama sürecinde su tüketimini ve su kirliligini azaltmak için HMS’yi tasarladık. Suda hızla çözünerek tonlarca atık su oluşturan pomzaya karsin HMS, kirlenmeyi azaltan ve ponzadan % 20 daha az su kullanan biyolojik olarak parçalanabilen polimerlerden yapılır. Sadece çevreye duyarlı değil, aynı zamanda uygun maliyetlidir!

Arkadaşlarınıza ve ailenize denim üretiminin çevresel maliyetleri anlatın. En sevdiğiniz denim markasıyla veya yerel denim üreticileriyle iletişime geçin ve onlara uygulamalarını sorun. En sevdiğiniz denim yıkamaları giyebilmeniz ve vintage görünümü suçsuz görünebilmeniz için HMS’yi herkese duyurun!

Tekstil Üreticilerine Bir Mektup

Karantinanın ilk aşamasından yavaş yavaş çıkarken ve virüsle nasıl yaşayacağımızı öğrenmeye başladığımızda dikkatinizi birkaç şeye çekmek istiyoruz:

 • Endüstriler, COVID-19’un yayılmasına karşı önlem almak için üretim süreçlerini yavaşlattığından beri, tüm dünyada çevre üzerinde olumlu etkiler gördük.
 • Çevreyi bu şekilde korumak için, üretim süreçlerimizde artık her zamankinden daha fazla sürdürülebilir çözümler seçmemiz gerekiyor.
 • Tüketicilerin daha sürdürülebilir ürünlere yöneleceğini dikkate almalı ve üretim süreçlerimizi tüketicilerin talep ettiği standartlara göre şekillendirmeliyiz.

 Yılda 2 milyar Jean üretiliyor…   

                                                  …ve her jean için ortalama 2630 litre su kullanılıyor.

Mağazalarda gördüğünüz her denim ürünün taş yıkama sürecinden geçtiğini biliyor muydunuz? 

Günümüzde denim sektöründe taş yıkama için kullanılan ponza taşları, taş yıkama prosesi sırasında sürtünme ile çok hızlı şekilde ile eriyip çamur haline gelmekte ve bu durum aşırı miktarda tüketime sebep olmaktadır. Hızlı küçülme özelliği ponza taşına, denim yıkamada sürdürülebilirlik konusunda dezavantaj sağlamaktadır. Hızlı küçülen ponza taşlarının atık su sistemlerinde büyük kalıntılar bırakması ve su içinde birikmesi de dezavantajlı konumdadır. Ayrıca ponza taşı kalıntıları çevreye zarar vermektedir. Ponza taşı atıklarının uzaklaştırılması ve yok edilmesi büyük zaman ve maliyet kaybına neden olmaktadır.

Handmade Stone, Ponza taşının denim yıkamada oluşturduğu tüm bu olumsuzlukları gidermek için geliştirilmiştir. Handmade Stone yani HMS, sürdürülebilir, geri dönüştürülebilen malzemelerden yapılan denim yıkama taşıdır.

HMS, ponza tozu ve atığı gibi geri dönüştürülen malzemelerden yapıldığı için sürdürülebilirlik stratejisinde önemli bir konuma gelecektir. HMS doğal ponza kaynağının çok fazla tüketilmesinin önüne geçmektedir. Tekstilde daha dayanıklıdır ve uygun maliyetlidir.

Fiziksel ve ürüne etkisi bakımından Ponza taşına neredeyse ayrılmayacak kadar benzerlik gösteren HMS, denim yıkamada birçok kez kullanılabilir. Bu özelliği ile çok yakın bir gelecekte denim endüstrisinin vazgeçilmezlerinden biri haline gelecektir.

Neden Denim Fabrikaları Ponza Taşındansa HMS Kullanmalı?

Sizlere 5 önemli nedenden bahsedeceğim:

 

1.Daha Çok Değil, Daha Akıllı Çalışın

Ponza taşına göre aynı hacimde HMS’den daha fazlasını elde edersiniz: HMS, ponza taşından 60 kata kadar daha dayanıklıdır. Bununla beraber, HMS ile daha kısa sure içinde daha çabuk sonuç alisiniz. Bu, çamaşır makinelerine sürekli olarak taş yığınları koymak için daha az insan gücü, daha az taş siparişi ve dolayısıyla lojistik için daha az zaman harcanması anlamına gelir.

 

2.HMS Soğuk Su ile Çalışır

Her yönden uygun maliyetli: HMS, yıkama işlemi için su ısıtma enerjisini tamamen ortadan kaldırarak elektrik maliyetlerinizi düşürecektir. Üstelik HMS kolay erimediği için kotların üzerinde taş tozu bırakmaz, bu da kotların taş yıkama sonrası durulama ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu, çok fazla suyun boşa harcanmasını önler. Siz tasarruf edersiniz, çevre kazanır.

 

3.Atık Su Sistemlerinizi Kurtarın

Ponza atıklarının oluşturduğu zehirli birikintilere hayır deyin: HMS, ponza taşından çok daha dayanıklı olduğundan ve çok daha yavaş eridiğinden, tesisinizin atık su sisteminde biriken tortuyu önemli ölçüde azaltacaktır. Bu sizi atık su sistemlerinin temizlik maliyetlerinden kurtarır.

 

4.Doğayı Kurtarın

Doğal kaynaklarımızı koruyun: Ponza taşı değerli bir doğal kaynaktır. HMS’de hepimiz doğal kaynakları olabildiğince ölçülü kullanmak için varız. Ponza taşından HMS’ye geçiş, ponza taşı rezervlerimizdeki tahliyeyi büyük ölçüde azaltacaktır.

 

5.Moda Endüstrisini Sürdürülebilir Yapmaya Yardımcı Olun

Çevrecilerin söylediklerini dinleyin: Yaygın bir tüketici kültürünün ve ekosistemimizdeki yaklaşan küresel ısınmanın her gecen gün arttığı zamanımızda, çevreyi koruyan, sürdürülebilir ürünler kullanmak artık bir tercih değil, Sart. HMS, denim üretiminin (çevre kirliliğine yol açan en büyük endüstrilerden biri) önemli bir parçası olan taş yıkamayı çok daha sürdürülebilir ve çevreye duyarlı hale getiriyor. Taş yıkama proseslerinizde HMS kullanarak, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma çabalarına büyük katkı sağlayabilirsiniz. Dahası, üretim süreçlerini daha sürdürülebilir hale getirerek #denimlover ları mutlu edeceksiniz.

Özetle, ponza taşındansa HMS’ye geçmek sadece çevre için değil, şirketiniz ve müşterileriniz için de en akıllıca seçim.

Bu eşi benzeri görülmemiş zamanların bize bir ders vermesine izin verin. Karantina sürecinde çevrenin nasıl iyileştiğini fark edelim ve her zamankinden daha kapsamlı daha sürdürülebilir ürünler seçerek ilerleyelim. Ve olumsuz görünen bu durumu tekstil endüstrisinde daha iyiye doğru devrim yapma fırsatına çevirelim.

Sürdürülebilir moda hareketi ve HMS ile ilgili ilginç bilgiler paylaştığımız Instagram ve LinkedIn hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

Ürünlerimizle ilgili daha çok bilgi almak isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz ?

Okuduğunuz için teşekkürler,

Beyza Baykan, CEO of HMS Sustainable Denim Washing

Neden HMS

Günümüzde denim sektöründe kullanılan pomza taşları, taş yıkama prosesi sırasında sürtünme ile çok hızlı şekilde ile eriyip çamur haline gelmekte ve bu durum aşırı miktarda tüketime sebep olmaktadır. Hızlı küçülme özelliği pomza taşına, denim yıkamada sürdürülebilirlik konusunda dezavantaj sağlamaktadır. Hızlı küçülen pomza taşlarının atık su sistemlerinde büyük kalıntılar bırakması ve su içinde birikmesi de dezavantajlı konumdadır. Ayrıca pomza taşı kalıntıları çevreye zarar vermektedir. Pomza taşı atıklarının uzaklaştırılması ve yok edilmesi büyük zaman ve maliyet kaybına neden olmaktadır.

Handmade Stone, Pomza taşının denim yıkamada oluşturduğu tüm bu olumsuzlukları gidermek için geliştirilmiştir. Handmade Stone yani HMS, sürdürülebilir, geri dönüştürülebilen malzemelerden yapılan denim yıkama taşıdır.

HMS, pomza tozu ve atığı gibi geri dönüştürülen malzemelerden yapıldığı için sürdürülebilirlik stratejisinde önemli bir konuma gelecektir. HMS Doğal pomza kaynağının çok fazla tüketilmesinin önüne geçmektedir. Tekstilde daha dayanıklıdır ve uygun maliyetlidir.

Fiziksel ve ürüne etkisi bakımından Pomza taşına neredeyse ayrılmayacak kadar benzerlik gösteren HMS, denim yıkamada birçok kez kullanılabilir. Bu özelliği ile çok yakın bir gelecekte Denim endüstrisinin vazgeçilmezlerinden biri haline gelecektir.

HMS ile yapılan denim taş yıkamalarında,hızlı,kısa sürede doğal bir efekt gözlemlenir.

Tüm bu özellikleri ile HMS, denim taş yıkama proseslerinde geleceğin parlayan yıldızı olacaktır.

Subscribe to our newsletter!