Uncategorized

İndigo’nun Dikeni: Denim Üretiminin Çevresel Maliyetleri

By 16 May 2021No Comments

Iyi gunde, kotu gunde, kesinlikle kot giymeyi seviyoruz. Popüler mavi kotun ilk olarak Nîmes adlı küçük bir Fransız kasabasında yaratıldığını biliyor muydunuz? Aslında, ‘denim’ kelimesinin geldiği yer de burasıdır –– de Nîmes, bu daha sonra denime çevrilmiştir. İlk kot pantolon 1800’lerde yapıldı, ancak James Dean ve Marlon Brando gibi kültürel ikonların kotları popüler kültüre getirdiği 1950’lere kadar değildi ve yakında her yerdeydiler!

Küresel olarak değeri 2020’de 110 milyar ABD doları olan denim sektörünün daha da büyümesi bekleniyor. Ne yazık ki, daha önce hiç olmadığı kadar daha kirli ve daha obur hale gelmesi, kaynakları ve suyu tüketmesi bekleniyor.

Bu güzel denim kumaşları eğirmek için kullanılan pamuk, gezegendeki en susuz mahsullerden biridir. WWF, Hindistan yarımadasındaki İndus nehrinden gelen sulama suyunun yaklaşık% 97’sinin pamuk gibi mahsullere gittiğini tahmin ediyor. Dahası, Asya’daki tekstil endüstrisi kıtadaki göl ve nehirlerin yaklaşık yüzde 70’ini kirletti. Kirleticiler arasında bakır, kurşun ve cıva gibi ağır metallerin yanı sıra denim yıkama işleminden elde edilen kimyasallar bulunur.

Tek bir kot pantolon yapmak için 7.600 litre su gerektiğini biliyor muydunuz? Bunu bir perspektife koymak gerekirse, bu, ortalama bir insanın yıllık olarak duş sırasında tükettiği su miktarından daha fazladır! Şimdi ne yaptığımızı bildikten sonra, yaşadığımız gibi yaşamaya devam edebilir miyiz? Bir değişiklik yapmalıyız.

Bu nedenle denim yıkama sürecinde su tüketimini ve su kirliligini azaltmak için HMS’yi tasarladık. Suda hızla çözünerek tonlarca atık su oluşturan pomzaya karsin HMS, kirlenmeyi azaltan ve ponzadan % 20 daha az su kullanan biyolojik olarak parçalanabilen polimerlerden yapılır. Sadece çevreye duyarlı değil, aynı zamanda uygun maliyetlidir!

Arkadaşlarınıza ve ailenize denim üretiminin çevresel maliyetleri anlatın. En sevdiğiniz denim markasıyla veya yerel denim üreticileriyle iletişime geçin ve onlara uygulamalarını sorun. En sevdiğiniz denim yıkamaları giyebilmeniz ve vintage görünümü suçsuz görünebilmeniz için HMS’yi herkese duyurun!

Leave a Reply